Κατακτητής των ιπποδρομιών

Οι συντάκτες ευχαριστούν τον Βιτάλι Μιλιάκοφ, τον πατέρα του Νικήτα, για το παρεχόμενο υλικό.

9 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΟΙ ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΑΡΑΒΙΚΕΣ ΕΜΙΡΑΤΕΣ ΕΚΚΙΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ROTAX MAX KARTING, που αποτελείται από 12 στάδια και έλαβε χώρα σε τρεις πόλεις της χώρας - AL AIBU. RACER ΑΠΟ ΤΗ ΡΩΣΙΑ Η NIKITA MILYAKOV ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΟ 1ο ΤΑΞΙΔΙΟ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ROTAX MAX JUNIOR ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 12Η ΣΤΑΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ 4Η ΠΟΛΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ. ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΚΗΣ ΑΓΩΝΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ - ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΛΑΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΣΟΥ ΕΤΟΥΣ.

Το πρωτάθλημα καρτ του ΗΑΕ στα μαθήματα Rotax Max ή UAE Rotax Max Challenge πραγματοποιείται από τον Οκτώβριο έως τον Απρίλιο και αποτελείται από 12 στάδια, επτά από τα οποία πραγματοποιούνται στο Al Ain, τέσσερα στο Ντουμπάι και ένα στο Αμπού Ντάμπι. Ανάλογα με την ηλικία των πιλότων, διακρίνονται αρκετές κατηγορίες στις διοργανώσεις - Cadet, Rotax Max Junior, Rotax Max Senior, Rotax Max Master και DD-2. Στο Πρωτάθλημα συμμετέχουν αναβάτες από όλο τον κόσμο που ζουν σήμερα στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και τις χώρες του Κόλπου (και όχι μόνο) και έχουν εθνική ή διεθνή άδεια αγωνιστικής. Αυτό δίνει σε αυτούς τους αγώνες ένα εξαιρετικό πνεύμα αγώνα σε κάθε εκατοστό του στίβου και την ψυχαγωγία.

Την περασμένη σεζόν στο πρωτάθλημα Karting των ΗΑΕ παρευρέθηκε ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ρωσίας και των χωρών της ΚΑΚ - Nikita Milyakov. Ο νεαρός αθλητής ξεκίνησε karting στο Tyumen στην ηλικία των 12 ετών και συμμετείχε στα Κύπελλα της Ομοσπονδιακής Περιοχής των Ουραλίων (Ομοσπονδιακή Περιφέρεια της Ουράλ) ως μέρος της ομάδας Tyumen KDT με το όνομα Α. Μ. Kizhevatova υπό την καθοδήγηση του προπονητή Αλέξανδρος Ovechkin. Ο Nikita συνέχισε την αγωνιστική του καριέρα το 2010 στη Μόσχα, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού κέντρου Leader, υπό την καθοδήγηση των προπονητών Σεργκέι Κονόνοφ και Αντόν Κόνοντοφ, όπου συμμετείχε σε δύο στάδια του πρωταθλήματος go-kart της RAF στην κατηγορία Rotax Max Junior.

Επιπλέον, λόγω της οικογένειας που μετακομίζει στο Ντουμπάι (ΗΑΕ), Nikita δεν μπορούσε να ολοκληρώσει την εποχή που ξεκίνησε στη Ρωσία, αλλά ήταν σε θέση να συμμετάσχει στο πρωτάθλημα Karting του ΟΑΕ στην κατηγορία Rotax Max Junior και από το πρώτο στάδιο, 1 Οκτωβρίου 2010, εντάχθηκε στον αγώνα. Ήδη στο τρίτο στάδιο του πρωταθλήματος, ο Nikita πήρε την τρίτη θέση και ανέβηκε στο βάθρο και στα επόμενα στάδια ήταν πολύ κοντά στους ηγέτες. Αλλά όλα δεν πήγαν τόσο ομαλά.

Η "μαύρη μέρα" ήταν το 10ο στάδιο του διαγωνισμού, που πραγματοποιήθηκε στις 18 Μαρτίου του τρέχοντος έτους στο Ντουμπάι. Ο Nikita πήρε μια καλή θέση στην αρχή του πρώτου αγώνα προθέρμανσης και ήδη ξεπέρασε τον ηγέτη όταν υπήρχε μια επαφή με το αυτοκίνητό του. Κάθισμα Nikita μια σφαίρα πέταξε στον τοίχο πριν από την πρώτη στροφή του δρόμου. Όχι μόνο η ανάρτηση υπέστη το χτύπημα, αλλά και η στήλη τιμονιού απέτυχε. Ευτυχώς, όλα έκαναν με τον πιλότο, χωρίς ζημιές. Η ομάδα "Al Ain Racing" (Al Ain Racing), η οποία είναι η Nikita, ήταν σε θέση να προετοιμάσει τις τραυματισμένες κάρτες για τον προ-τελικό αγώνα, όπου ο Nikita μπόρεσε να σπάσει από την τελευταία θέση στην τέταρτη.

Στον τελικό, σχεδιάστηκε να αναπτυχθείβιαστείτε και φτάστε στο βάθρο, όταν στη δεύτερη στροφή στον πρώτο γύρο του αγώνα, με το προκύπτον "μπλοκάρισμα" το αυτοκίνητο υπέστη και πάλι ζημιά, "ασυμβίβαστη με τη συνέχιση του αγώνα". Αλλά, όπως λένε, «δυσκολίες σκληραίνουν», και το τελευταίο 12ο στάδιο του Πρωταθλήματος ήταν μια επιβεβαίωση αυτού. Ο Nikita κέρδισε τον αγώνα με φανταστικό στυλ, σπάζοντας από την τελευταία θέση στην πρώτη, πριν από την σεζόν ασημένιο μετάλλιο Piers Pakenham Walsh, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος στον αγώνα και πρωταθλητής εποχής Abdullah Al Rawahi, ο οποίος μπορούσε μόνο να ανέβει στο τρίτο βήμα του βάθρου. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της εποχής 2010-2011, η Nikita Milyakov κατέλαβε την 4η θέση.

Τον Οκτώβριο του τρέχοντος έτους, ο Nikita θα είναι 16 ετών και σχεδιάζει να συνεχίσει τις εμφανίσεις του στην επόμενη κατηγορία του πρωταθλήματος Karting του ΟΑΕ - Rotax Max Senior. Τον Νοέμβριο του 2011, το διεθνές κύκλωμα Al Ain International Circuit, θα φιλοξενήσει τον Μεγάλο Τελικό της διεθνούς σειράς Rotax Max, όπου πρωταθλητές από όλο τον κόσμο θα αναγνωρίσουν τα ισχυρότερα στις τάξεις τους. Στο τελικό διαγωνισμό της σειράς θα συμμετάσχουν και αναβάτες από τη Ρωσία.

Σας ευχόμαστε επιτυχία και λαμπρές νίκες!

Δείτε το βίντεο: Τάσσος Αναστάσιος Αλεβίζος 1914 - 1985 (Ενδέχεται 2024).